Morče

20. března 2008 v 12:33 | Lenka |  a další...
MORČATA
Pokud se o morčata budete správně starat, mohou se vám dožít 7 let, výjimečně až 15let. Aby se vám tohoto věku dožili, měli by vážit 1000g - 1800g, samičky však jen 700g - 1000g.
Jídelníček morčat
Sušené krmivo a voda na pití

Morče by mělo dostávat denně 10-20 g a 40-70 g šťavnatých krmiv na jeden kilogram živé váhy morčete. Čerstvá voda a pití musí být k dispozici neustále. Pitnou vodu můžeme obohatit vitamínem C (kyselinou askorbovou).
Jídelníček morčat
Zelenina, ovoce a rostliny

Morčata by měla dostávat každý den nějaký z těchto druhů rostlin a zeleniny např. mrkev, červená řepa, brokolice, vodnice, petržel (nať), potočnice, listy z pampelišky, bršlice, špenát, květákový košťál a listy, celer, okurka, jetel, sléz, pastuší tobolka, kopřivy, ptačinec, mléč, řebříček, kapusta, růžičková kapusta, nějaká morčata mají ráda bílou papriku, ale jen bez semínek. Jako lahůdku můžete morčatům občas dát ovoce, ale jen ve velmi malém množství. Nejlepší jsou jablka, hrušky, maliny, hrozny a rajčata.Správná péče
Seznam věcí


SEZNAM VĚCÍ kotec, venkovní výběh*, hobliny, seno na spaní, misky na potravu (2), potrava (obilná směs, čerstvá zelenina, seno (stejně jako na spaní), minerální tyčinka), malé větvičky, nebo špalíček tvrdého dřeva, kartáč na česání, čistící potřeby a nástroje, krabice na přenášení
NIKDY!
NA PODLAHU KOTCE Nikdy nepoužívejte piliny místo hoblin - jsou příliš jemné a prachové. Vnikají morčatům do očí a ztěžují jim dýchání. Nikdy nepoužívejte slámu místo sena - může se morčeti zapíchnout do oka a poranit je.
DŘEVO NA HLODÁNÍ Nikdy nepoužívejte měkké dřevo - příliš snadno se štěpí.

Správná péče
Srst, koupání, česání


ČESÁNÍ Krátkosrsté druhy morčat není nutné česat, ale jednou za týden je trošku pročesat můžete. Líbí se jim to a pomáhá jim to zbavovat se uvolněných chlupů. Také jsou pak milejší a přátelštější. Dlouhosrstá a rozetová morčata se musí česat pokud možno každý den. Musíte používat hřeben s kulatými hroty, abyste morče nepoškrábali. Slepené chlupy musíte opatrně odstřihnout nůžkami se zaobleným hrotem.
KOUPÁNÍ Morčata se nemusí vlastně vůbec koupat, ale když se opravdu hodně znečistí, měli bychom je umýt. Při koupání by jsme měli používat jen dětské nebo zvířecí (kočičí, psí...) šampony a po vykoupání je musíme pořádně vysušit (třeba i fénem), protože se morčata velmi snadno nachladí.
SRST Péče o morčata je velmi jednoduchá. Morčata s krátkou a rozetovou srstí, která jsou držena v čistotě, se nemusí česat a kartáčovat. Dlouhosrstá morčata se musí pravidelně česat. Hlavně v zadních partiích těla, protože tam dochází nejčastěji k zplstnatění srsti. příčinou bývají zamotané kousky sena v srsti a podobně. Jakmile srst jednou zplstnatí, zbývá jediné. Ostříhat ji.
Správná péče
Čištění výběhu


KAŽDÝ DENOdstraňte nesnědenou potravu a vymyjte misky. Přesvědčte se, jestli mají morčata dost sena na spaní a na jídlo.
OBDENOdstraňte špinavé hobliny, vyhoďte je na kompost nebo do popelnice a místo nich dejte čerstvé.
JEDNOU ZA TÝDEN Odstraňte špinavé hodiny, omyjte podlahu a dobře vysušte, než na ni nasypete hobliny čerstvé.
JEDNOU ZA MĚSÍCPořádně celý kotec vydrhněte vodou, opláchněte a dobře vysušte, pokud možno na slunci.
Jak morče brát do ruky1)Když chcete vzít morče do ruky, položte mu nejdřív jednu ruku na záda, aby neuteklo, pak druhou rukou zajeďte ze strany pod něj, těsně za předníma nohama, aby vám spočívalo na dlani.
2)Když ho zvedáte, přidržte ho pod zadečkem rukou, kterou jste měli položenou na jeho zádech. Podepřít morčeti při zvedání zadeček je velmi důležité, protože na svou velikost jsou to dost těžká zvířátka.
3)Pak morče obraťte tak, aby vám sedělo v dlani a tělem spočívalo na předloktí. Paži držte blízko u těla, aby se o vás morče opíralo. Druhou rukou ho můžete podepřít nebo utišit, když začne být neklidné.
4)Některá morčata se cítí bezpečnější a spokojenější, když sedí vzpřímeně a opírají se o vás. Můžete je tak držet docela bezpečně, pokud je vždycky podepřete druhou rukou, aby nespadla.

Řeč morčat
Morčata jsou hovorná zvířátka. Když chtějí potravu začnou na vás volat - spíš pískat - ,,uííí, uííí"! Pomalejší pískání znamená, že se jim něco nelíbí, nebo když se bojí. Když vydávají tichý bublavý zvuk, tak jsou spokojená. Když budete mít morče déle, naučíte se rozpoznávat, co morčata cítí. Zvířátka to vytuší a začnou se na vás těšit.
Druhy morčat
Druhy se dají rozpoznat podle kožíšku. Nejznámější druhy jsou rozetová (drsnosrstá - dlouhosrstá), hladká (krátkosrstá), angorská (dlouhosrstá). Každý druh je buď jednobarevný nebo až tříbarevný. Krátkosrstá se snadno udržují v čistotě. Dlouhosrstá a drsnosrstá morčata je potřeba často česat a kartáčovat. Křížená morčata (mají matku a otce jiného druhu) jsou stejně hezká a přítulná zvířátka, která vás mají rádi jako čistokrevná.
MORČE ANGORSKÉ Je to dlouhosrsté morče. Tento druh má velmi dlouhé chlupy, které tahá po zemi.
MORČE ROZETOVÉ Těmhle drsnosrstým morčatům se říká rozetová, protože jejich srst roste v růžicových vzorech. Jsou velmi náchylná na nemoci srsti.
MORČE HLADKÉ Morčata tohoto druhu mají hladké a hedvábné kožíšky.

DOBŘE SE O SVOJE MAZLÍČKY STAREJTE!!!:-))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama